Somlyódi László

Felszíni vizek minősége

Modellezés és szabályozás

Somlyódy László a Budapesti Műszaki Egyetem professor emeritusa, életműkötete egy kivételes szakmai pályafutás összefoglalója, melyben a szerző nem csupán áttekinti öt évtizedes tudományos eredményeit, hanem követi azok sorsát is. Ez a fajta „follow up” ritka a magyarországi gyakorlatban, viszont rendkívül tanulságos a jelen, de leginkább a jövő szakemberei, döntéshozói számára. 
A könyvből konkrét esetek tanulságaival színesítve átfogó képet kapunk a vízminőség-szabályozás történetéről, megismerhetjük a vízzel összefüggő lokális és globális folyamatok kétirányú jellegét, a léptékek fontosságát, a tudás és a nem tudás következményeit a jövő (a jelen?) stratégiai készletével kapcsolatban. A szerző értékeli a mérnök kitüntetett szerepét a vízminőség-szabályozásban, bemutatva szemléleti különbségét az ökológuséhoz viszonyítva. A könyvben összefoglalót olvashatunk a vízminőségi modellezés fortélyairól, alkalmazásának problémáiról és az előforduló csapdákról is.
A szakpolitika rejtélyeibe vezet be a Balatonnal foglalkozó rész, melyből a tó állapotának változását, a változások okait és a „gyógyítás” eszközeit ismerhetjük meg a második világháborútól napjainkig terjedő időskálán. A minőségi kérdések mellet természetesen a nagy vihart kiváltó vízpótlási történet és tanulságai is szerepelnek a kötetben, melynek utolsó fejezete felveti a „lehetünk-e elővigyázatosak?” kérdést. Aki kíváncsi a válaszra, olvassa el a könyvet, amelyet különösen ajánlunk a felsőfokú tanulmányokat folytatók részére.


Somlyódi László: Felszíni vizek minősége című e-könyve elérhető az Interkönyv oldalán a következő formátumokban: pdf.

Ajánlott könyvek