A tudománypolitika kulcskérdése a tudomány és a politika kapcsolata. Ha ezt egyetlen szóval akarjuk jellemezni, akkor leginkább az ellentmondásos jelzőt használhatjuk. A kutatás szabadsága ugyanis az egyik oldalon, a politika hatalmi pozíciója pedig a másikon - feloldhatatlan ellentmondások forrása. Mégis van megegyezés és együttműködés, mivel egyik sem nélkülözheti a másik támogatását. Az összekötő kapocs, növekvő mértékben, a társadalom. A közösség dönt a tudomány értékéről (összehasonlítva támogatási igényét és hasznosságát más területekkel), és minősíti a politika magatartását is.
A kötet szerzői sokféleképpen közelítenek a témához, de tudomány- és tudománypolitika-képük sok közös vonást mutat. A válogatás lényeges szempontja volt ugyanis az illúziómentesség a tudomány és a politika közötti távolságtartás lehetőségét, a mertoni alapelvek érvényesülését és a kutatás mindenkire kiterjedő szabadságát illetően. Illúziók helyett a valóságos folyamatokat és azok értelmezését kívántuk bemutatni.
Hisszük, hogy a tudománynak létérdeke a politikai mechanizmusok megismerése és megértése, hogy jobban meg tudjon felelni a politika által közvetített társadalmi elvárásoknak, mégpedig anélkül, hogy veszélyeztetné ezzel a tiszta tudomány művelésének szabadságát.
Mosoniné Fried Judit (szerk.) - Tolnai Márton (szerk.): Tudomány és politika című e-könyve elérhető az Interkönyv oldalán a következő formátumokban: pdf.