A kötet a 2011-ben megjelent TÁMOP-jegyzet javított kiadása, melyet jelentősen átdolgoztak, javítottak a szerzők.
A könyv anyaga az analitikai kémiai tanulmányok – és a későbbi gyakorlati elemző munka – megalapozását szolgálja. Épít az általános kémiai, valamint az alapvető szervetlen és szerves kémiai és fizikai ismeretekre, és megadja az analitikai laboratóriumi gyakorlatok elméleti hátterét.
A bevezető rész gyakorlati mennyiségi elemzési példák segítségével tárgyalja az analitikai kémia alapfogalmait. A fejezetet az analitika minőségbiztosításának alapjai zárják. Ezután az anyag a legfontosabb méréstechnikák, módszercsaládok szerint épül fel, bemutatva az egyes módszerek elvét, működését és alkalmazását, illetve a kapcsolódó számításokat.
A klasszikus elemzési módszereket követően (sav-bázis, komplexometriás, csapadékos és redoxititrálások, tömegszerinti elemzés) a műszeres analitikát (az elektroanalitikai, az atom- és molekulaspektroszkópiai méréstechnikákat), majd a legfontosabb elválasztási módszereket (gáz- és folyadékkromatográfia, elektroforézis) mutatjuk be. Külön fejezet foglalkozik az immunreakciókon alapuló elemzési eljárásokkal.
Az analízis folyamatainak, a módszerek működésének és alkalmazási lehetőségeinek megértését nagyszámú ábra segíti. Az egyes fejezetek végén kidolgozott számpéldák, valamint ellenőrző kérdések és számítási feladatok kaptak helyet.